Szkło do kuchni – laminowane czy druk UV?

Szkło do kuchni – laminowane czy druk UV?

Dwie różne metody, dwa różne efekty?

Oba sposoby wykonania szklanego panelu do kuchni są popularne i mogą dać pożądany efekt. Różnica w ich wykończeniu przekłada się jednak na zalecane zastosowanie tych rozwiązań w odpowiednich aranżacjach wewnętrznych.

Laminat powstaje przez sklejenie dwóch szyb przełożonych folią z grafiką. Tak złożone warstwy poddaje się obróbce przy użyciu pompy próżniowej, co ma zapewnić dobrą trwałość produktu. Szkło z nadrukiem UV powstaje z kolei zupełnie inaczej. Na pojedynczą hartowaną szybę nanosi się grafikę za pomocą druku cyfrowego, w którym farby utrwalone zostają światłem UV. Tak przygotowany materiał jest od razu gotowy do użycia.

Istotne różnice

Po pierwsze, szkło laminowane, które składa się z dwóch warstw, jest zdecydowanie grubsze niż jedna hartowana powłoka z drukiem UV. Trudniej jest zatem odpowiednio dopasować i nagiąć powierzchnię panelu tak, aby idealnie przylegała do ściany czy płytek.

Kolejną cechą, która różni te dwa materiały jest ich odporność na wilgoć i temperaturę. Nieklejona, jednorodna powierzchnia hartowana jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem na szkło do kuchni. Podczas gotowania elementy wykończenia narażone są na duże ilości pary i ciepła. Wybierając w takiej sytuacji laminat, należy liczyć się z tym, że rogi płyty pod wpływem temperatury mogą zacząć się rozklejać.

Warto także zaznaczyć, że druk UV wykonany bezpośrednio na szybie zapewnia wyższą jakość grafiki. Odpowiednio dobrane parametry pozwolą uzyskać intensywne barwy i wyraźne linie. Grafika będzie widoczna z obu stron, a co za tym idzie sprawdzi się świetnie nie tylko jako szło do kuchni, ale także np. przy aranżacji kabiny prysznicowej. W przypadku laminatu, efekt może zepsuć źle dobrany odcień szyb, przekłamując kolory obrazu.

Co wybrać?

Podsumowując – jeśli szukamy niezawodnego i efektownego rozwiązania na szkło do kuchni warto zdecydować się na panele z cyfrowym nadrukiem UV, aby uniknąć rozklejania się płyt lub rozczarowującego efektu graficznego. Dodatkowo, podobna cena i brak ograniczeń co do wyboru formatu tafli szkła hartowanego dają przewagę temu rozwiązaniu nad laminatem.